Logo

Rozhovor - Martin Adamčík

image

„Stát se profesionálním para sportovcem v České republice je momentálně spíš sci-fi, než nějaká výzva. Ale je to můj cíl do budoucna.“ Říká Martin Adamčík, nadějný reprezentant v atletice.

PMC: Ahoj Martine, jsme rádi, že jsi přijal naše pozvání do rozhovoru! Prosím, představ se čtenářům v pár větách.

MA: Zdravím všechny, jsem mladý para atlet, který reprezentuje Českou republiku ve vrhu koulí a hodu diskem. Atletice se věnuji již několik let. Pracuji jako ajťák v ČSOB a k tomu jako osobní trenér. Momentálně bydlím v Praze, ale jsem z Mladé Boleslavi, kde jsem taky s atletikou začal.

PMC: O atletice se říká, že je to královna všech sportů - jak jsi se k ní dostal Ty?

MA: Byl jsem na zdravotním pobytu v lázních Košumberk, kde se zrovna připravovali na školní parapohár, který se konal v Pardubicích. I když jsem poprvé odmítl, nakonec jsem byl přesvědčen, abych jel a setkal jsem se tam s mým momentálním vzorem Jaroslavem Petroušem. Vyzkoušel jsem si hod diskem a zamiloval jsem se do toho!

PMC: Jak dlouho se tedy atletice věnuješ a jaké byly tvé začátky?

MA: Věnuji se atletice od roku 2014, kdy jsem začínal v klubu AC Mladá Boleslav. Začátky byly složité, nikdy jsem u ničeho nevydržel nějak zvlášť dlouho, naštěstí atletika byla vyjímka.

PMC: Zmínil jsi, že děláš vrh koulí a hod diskem, což jsou silové a velmi technické disciplíny – proč jsi si vybral právě tyto dvě? Čím si tě získaly?

MA: Hod diskem jsem si vyzkoušel jako první disciplínu a byla to láska na první pohled. Vrh koulí byla ze začátku jen doplňková disciplína, do které jsem musel vyrůst. Momentálně je miluji obě. Miluji na nich to, že obě jsou dost podobné a zároveň velmi odlišné.

PMC: Přibliž nám náročnost těchto disciplín – má výhodu síla před technikou, nebo je to naopak?

MA: Vždy má přednost technika před sílou. Ale pokud se dokáže síla spojit s technikou, vznikne z toho něco neskutečného. Skloubit ovšem sílu s technikou je velmi složité. Jednodušší je vždy nabrat sílu a potom se soustředit na techniku. Pokud se člověk naučí jakž takž techniku, tak to síla dokáže zase rozbít. Je to takový úžasný kolotoč, pokud to vše funguje tak jak má.

PMC: V tvém případě se v atletice nelze soustředit pouze na silový rozvoj a techniku – je potřeba vše přizpůsobit také handicapu. Jakým způsobem tento faktor ovlivňuje tvůj výkon?

MA: Vliv handicapu bohužel nedokážu ovlivnit, tudíž se na něj vůbec nesoustředím. Snažím se dávat pozornost tomu, co dokážu ovlivnit, tudíž na silový a technický rozvoj.

PMC: Jak dlouho jsi se učil překonávat překážky spojené s tvým handicapem? Jakou roli v tomto příběhu hrála /hraje právě atletika?

MA: Pokud to člověk dokáže správně uchopit, tak žádné překážky v mém handicapu nejsou. Ale je pravda, že až díky atletice jsem si právě toto uvědomil.

PMC: Martine, letos se ti povedlo dosáhnout skvělých výsledků – jaký je tvůj tréninkový režim? Jak a jak často trénuješ?

MA: Doufám, že teprve ty skvělé úspěchy přijdou. Tréninkové dávky jsou různé. Záleží jestli je zrovna doba soutěží, nebo je zimní přestávka. Kdybych to měl co nejjednodušeji popsat, tak: v létě mám dva technické tréninky a k tomu jeden až dva tréninky v posilovně týdně. V zimě 4-5 tréninků v týdnu v posilovně. Pokud se zrovna připravuji na nějakou světovou akci, tak je to 5 technických tréninků a dva tréninky v posilovně týdně.

PMC: Můžeš nám říct s kým spolupracuješ? Máš třeba trenéra specificky na technickou a silovou přípravu?

MA: Momentálně mám trenérku na technické disciplíny a konzultuji svojí silovou přípravu s mým osobním trenérem.

PMC: Jaký je tvůj dlouhodobý sportovní cíl? Jsou nějaká čísla / hodnoty, kterých bys chtěl dosáhnout?

MA: Nemám rád dlouhodobé cíle. Na každý rok mám stanovené nějaké výkony,

PMC: Víme že fitko je tvůj koníček – pochlub se, kolik dáš na benchpress?

MA: Momentálně jsem schopný zvednout 140 kilo.

PMC: Můžeš se s námi podělit o své největší sportovní úspěchy? Jsou pro tebe důležitější dosažené výkony, nebo medaile na krku?

MA: Jsem velmi hrdý na to, že vedu světové tabulky v hodu diskem ve své zdravotní skupině už třetí rok za sebou. A moje nejcennější medaile? Asi stříbro z juniorského mistrovství světa U17 v hodu diskem. Určitě si víc považuji výkonů, než medailí. Medaile jsou jen kus kovu. Výkony už mi nikdo nevezme.

PMC: Pojí se s nějakým dosaženým výsledkem nějaká silná vzpomínka?

MA: S výsledkem ne. Nejsilnější vzpomínka je, když jsem dostal e-mail s pozvánkou na reprezentační sraz. To bylo na podzim roku 2015 a když si na to teď vzpomenu, stále mi chodí mráz po zádech.

PMC: Mít vzor je pro sportovce často klíčové, a to hlavně v začátcích. Měl jsi nějaký i ty? Případně máš stále nějaký svůj sportovní vzor?

MA: Vzor mám od začátku své sportovní kariéry stále jeden a to je Jaroslav Petrouš. Byl to člověk, který mi dal poprvé do ruky disk a teď jsme dobří kamarádi, kteří se motivují a trénují spolu. Je mi vzorem nejen sportovně, ale i tím, jak pomáhá handicapovaným dětem.

PMC: A teď si představ, že jsi pro někoho tím velkým vzorem ty - jaká slova motivace bys rád sdílel s lidmi, kteří čelí podobným výzvám?

MA: Rád bych sdílel takovou jednu myšlenku, která mi vždy dá sílu pokračovat. “Vždy když mi někdo řekl, že něco nedokážu, tak já toho dokážu dvakrát víc.”

PMC: Jak velkou výzvu představuje myšlenka stát se profesionálním para sportovcem v České republice?

MA: Myslím si, že momentálně je to spíš sci-fi, než nějaká výzva. Ale je to můj cíl do budoucna. Už teď sportu podřizuji zaměstnání a svůj volný čas, takže je to moc krásná myšlenka.

PMC: Jak bys ty osobně chtěl motivovat a inspirovat jedince s nějakým handicapem, kteří by se chtěli věnovat atletice?

MA: Svým přístupem. Každý trénink jedu na 120 % i když tomu okolnosti občas nepomáhají.

PMC: Martine, moc ti děkujeme za tvůj čas a sdílení tvého příběhu atleta. Je něco, co bys chtěl vzkázat čtenářům?

MA: Rád bych poděkoval lidem, kteří mě podporují. Je potřeba mít okolo sebe skvělý tým. I když je atletika individuální sport, bez lidí kolem bych nebyl ani z půlky tam, kde jsem momentálně a slibuji, že to kde jsem, je teprve začátek.

PMC: Na jakých sociálních sítích tě mohou fanoušci sledovat?

MA: Můžete mě sledovat na Instagramu: @martin.adamcik.athletenebo na Facebooku: Martin Adamčík.

© Paramoraviacup | 2022 - 2023
Created by
Created by MODERI s.r.o.